Podczas pierwszej pielgrzymki kobiet bp Andrzej F. Dziuba podkreślał, że kobiety nikt nigdy nie zastąpi.
Zwracając się do zebranych kobiet, bp Andrzej F. Dziuba wiele mówił o geniuszu kobiety, jej roli i znaczeniu. Ordynariusz jako wzór i drogowskaz wskazywał Maryję i święte niewiasty Kościoła obecne w relikwiach na pielgrzymce. Biskup podkreślał, że jest to początek i fundament dla kolejnych spotkań, rozwoju i wzrostu geniuszu kobiet.
Poniżej pełny tekst homilii:
„Już na zawsze w historii naszej diecezji dzień dzisiejszy znaczony będzie tym szczególnym znakiem mówiącym, że w miejscu tym, w Domaniewicach, miała miejsce I Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet. Pierwsza, ta, która daje fundamenty pod następne. Ta, która wytycza linie, które będą odtąd temu diecezjalnemu dziełu towarzyszyć, bo przecież Kościół zawsze w tym, co jest teraźniejszością, powraca do przeszłości, szanuje przeszłość, jest dumny ze swojej przeszłości. Dlatego ufamy, że ta pierwsza pielgrzymka także, z przybywającymi latami, stanie się tą drogą perłą, tą pierwszą perłą, którą wy, drogie niewiasty, tworzycie, którą wy poprzez dzisiejszą modlitwę, pielgrzymowanie i bycie razem wydoskonalacie. Aby ta pielgrzymia perła była jak najpiękniejsza. Aby podobała się Bogu, ale także, aby Wam się podobała. Bo my chcemy, aby Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet była pięknym darem, którym się nawzajem obdarowujemy.
Kościół święty jak słyszeliśmy w liturgii Słowa, w tekście z Księgi Przysłów, piękny tekst o mądrości odnosi do Matki Jezusa, stwierdzając, że to Maryja zrodziła w ludzkim ciele odwieczną mądrość - Syna Bożego, Syna Człowieczego. To Ona zrodziła Tego, który - jak powie św. Jan apostoł - jako odwieczny Logos stwarzał ze swoim Ojcem bezmiar wód, kreślił pagórki, dawał początek wszystkiemu, co jest Bożym stworzeniem. To Maryja dała ludzkie życie tej odwiecznej Mądrości. A sama, jak śpiewamy w psalmie, stała się tym pięknym znakiem mądrości, Stolicą Mądrości. Dlatego przywołując ten tekst, uświadamiamy sobie, że Maryja jest mistrzynią pokory i miłości. Ona jest w stanie nas wydoskonalić, abyśmy mogli podobać się Bogu.