W środę 21 czerwca peregrynująca po diecezji Pani Jasnogórska przybyła do parafii pw. św. Rocha w Boczkach Chełmońskich. Po wędrującą Matkę na obrzeża wsi, w której na świat przyszedł Józef Chełmoński, wyszła rzesza parafian w strojach ludowych z naręczami kwiatów i śpiewem na ustach.
Przejeżdżający przez parafię nie mieli wątpliwości, że społeczność ta czeka na niezwykłego Gościa. Okolice kościoła i całą drogę przejazdu udekorowano proporczykami i flagami w kolorach maryjnych. Na ogrodzeniu kościoła obok wstążek zawisły także portrety Maryi, wykonane przez uczniów. Z kwiatów, ziół i zielonych gałązek upleciony został długi łańcuch zdobiący bramę wejściową.
Po swoją Matkę wierni wyszli w długiej procesji ze sztandarami, pocztami sztandarowymi i naręczami kwiatów, z czego znaczna część zebrana została z okolicznych pól i łąk. Procesji przewodniczył bp Wojciech Osial. Obecni byli także proboszczowie parafii należących do dekanatu. Po przybyciu samochodu kaplicy na znak szacunku, jako pierwsi Panią z Bliznami przywitali bp Wojciech Osial oraz ks. Mariusz Szmajdziński, proboszcz. Cudowny wizerunek na ramionach ponieśli m.in. strażacy, matki i ojcowie, młodzież, ministranci i lektorzy, a także mieszkańcy Boczek, Błędowa, Łaguszewa i Płaskocina.
W świątyni ikonę ustawiono na specjalnie przygotowanym tronie w prezbiterium. Jako pierwszy słowa powitania wypowiedział proboszcz parafii. - Matko, Maryjo, Tyś zrodziła Emmanula, Boga z nami. Bądź i Ty z nami. Bądź i trwaj, tak jak my zapewniamy o swojej obecności i trwaniu z Tobą i przy Tobie każdego wieczoru podczas Apelu. Umacniaj swoim macierzyńskim spojrzeniem, swoją macierzyńską miłością to, co słabe. Wyproś łaskę uzdrowienia. Wyproś wszelkie dobro dla naszej parafii św. Rocha w Boczkach Chełmońskich – mówił ks. Mariusz Szmajdziński.
Po ks. proboszczu słowa powitania wypowiedzieli przedstawiciele rodzin. Królowo Rodzin. – Tak często się modlimy przyzywając Twego wstawiennictwa. Dziś, czynimy to w sposób szczególny, bo przychodzisz do nas, jako Matka i Królowa. My rodzice wpatrujemy się w Ciebie, a przez odmawianie tajemnic Różańcowych uczymy się jak wypełniać wolę Bożą w swoim życiu. Ty w sposób cichy pokazałaś nam, że pełnić wolę Bożą to żyć miłością w każdej chwili, zarówno tej radosnej jak i bolesnej. My ojcowie i matki przeżywamy takie chwile. To wszystko zawierzamy Tobie Maryjo. Jesteś królową rodzin nie, dlatego, że nami rządzisz, ale dlatego że opiekujesz się nami z troskliwą czułością i osłaniasz nas swoim macierzyńskim płaszczem - mówili rodzice.
Po powitaniu wypowiedzianym przez rodziny każda z wiosek należących do parafii u stóp ikony złożyła kwiaty.
Panią Jasnogórską słowami poety Adama Mickiewicza zaczerpniętymi z Inwokacji, a także własnymi rymami witała także młodzież. Ciepłe słowa powitania wypowiedziały także dzieci. Na koniec powitań młodzież z parafii zaśpiewała Litanię Loretańską po łacinie.
Uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił biskup Osial, który zarówno w homilii jak i na zakończenie Eucharystii podziękował wiernym za świadectwo wiary i miłość wyrażoną do Matki poprzez stroje, śpiew i gorącą modlitwę. O oprawę Eucharystii zadbał chór parafialny, schola, a także zespół ludowy Kocierzewiacy.
Po Mszy św. w kościele rozpoczęło się całonocne czuwanie. W czwartek Maryja została odprowadzona do przedostatniej parafii na Korabce.
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.