Trwa nawiedzenie diecezji łowickiej przez ikonę jasnogórską. Czarna Madonna dotarła do sanktuarium maryjnego w Głogowcu. Gdy orszak powitalny ruszył w stronę kościoła, jeden z parafian rozsypał z samolotu konfetti na trasę przemarszu.
Głogowiec to jedno z ważniejszych miejsc ziemi kutnowskiej. Jest miejscem kultu maryjnego. Od wieków związany jest z działalnością patriotyczną. To tu po wprowadzeniu stanu wojennego prześladowani działacze "Solidarności" znajdowali schronienie. Oddawali się pod opiekę Maryi, która czczona jest w jasnogórskim wizerunku. Jest to kopia, którą nakazał wykonać król Władysław Jagiełło.
Do Głogowca obraz trafił w drugiej połowie XVII w. i został umieszczony w głównym ołtarzu. Liczne wota świadczą o łaskach, jakie otrzymali wierni za wstawiennictwem Maryi. 14 września 1975 r. prymas Polski kard. Stefan Wyszyński dokonał koronacji obrazu koroną papieską - darem papieża Pawła VI. Matka Boża Głogowiecka nazywana jest Panią Ziemi Kutnowskiej, a także Matką Cierpiącego Narodu.
Z okazji nawiedzenia parafii przez ikonę jasnogórską wierni odnowili kapliczkę maryjną przed wejściem na teren kościoła. 29 kwietnia, w dniu nawiedzenia, poświęcił ją bp Wojciech Osial, który przewodniczył uroczystości powitalnej. W licznej procesji udał się z parafianami i kapłanami na miejsce spotkania z obrazem. Gdy ikona wyłoniła się z samochodu-kaplicy, ucałował jej ramy na znak czci. To samo uczynił ks. Piotr Kalisiak, kustosz sanktuarium i proboszcz parafii św. Wojciecha w Głogowcu.
Obraz na ramiona wzięli strażacy. W tym momencie z nieba spadł deszcz... błyszczącego konfetti. Rozsypał je z samolotu jeden z parafian, który mimo niepewnej pogody zdecydował się na start z położonego kilkadziesiąt kilometrów od Głogowca lotniska Aeroklubu Włocławskiego, żeby w ten niezwykły sposób powitać Maryję.
Ikonę nieśli kolejno ojcowie, matki, panie z Kół Żywego Różańca, członkowie zespołu śpiewaczego "Klonowianki", leśnicy oraz ponownie strażacy, którzy stawili się ze sztandarami swoich jednostek z całego regionu. Ksiądz Kalisiak jest bowiem ich kapelanem. W procesji wyróżniała się grupa dzieci pierwszokomunijnych, które machały chorągiewkami, oraz Orkiestra Dęta "Clonovia".
W świątyni obraz Matki Bożej Częstochowskiej umieszczony został na tronie przy ołtarzu. Przed wizerunkiem Czarnej Madonny słowa powitania wygłosili ks. Kalisiak oraz przedstawiciele rodzin, młodzieży i dzieci. - Maryjo, Jasnogórska Pani, stajemy dzisiaj przed Tobą i dziękujemy z głębi naszych serc za Twoje przyjście do nas. Przedstaw Twojemu Synowi nasze dziękczynienie za wielkie dobrodziejstwa, których doświadczamy. Matko nasza najlepsza i Królowo nasza, którą czcimy w wielu sanktuariach, również tu, w Głogowcu. Czarna Madonno z Jasnej Góry! W Twoje oblicze pokryte bliznami wpatrujemy się codziennie w głównym ołtarzu naszego sanktuarium. Matko naszych serc i życia naszego, wyproś nam u Syna swego łaskę mądrego i odpowiedzialnego życia - mówił kustosz sanktuarium.
Po Mszy św. rozpoczęło się modlitewne czuwanie, którego elementem był Pasterka Maryjna w intencji powołań do życia kapłańskiego i konsekrowanego. Po południu w niedzielę 30 kwietnia nastąpi pożegnanie ikony jasnogórskiej. Obraz zostanie przewieziony do sąsiedniej parafii w Łaniętach.
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.