Zakończyło się nawiedzenie diecezji łowickiej przez obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Wierni żegnali Panią Jasnogórską na Starym Rynku w Łowiczu. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.
Obok polowego ołtarza w centrum miasta, stolicy diecezji, stanął 10-metrowy drewniany krzyż. Przy jego podstawie umieszczono na tronie ikonę jasnogórską, która swą wędrówkę po diecezji łowickiej rozpoczęła się 3 września 2016 r. w Żyrardowie. To ten sam obraz, który od 1957 r. pielgrzymuje po wszystkich polskich parafiach. Obecnie trwa II etap nawiedzenia. Matka Boża w swym cudownym wizerunku ponownie dociera do każdego zakątka Polski. W sobotę 24 czerwca, po uroczystym pożegnaniu w stolicy diecezji łowickiej, ikona została przekazana do diecezji warszawsko-praskiej.
Nawiedzenie diecezji łowickiej przez obraz Matki Bożej Częstochowskiej przebiegało pod hasłem: „Oto Matka Twoja”. Zbiegło się z 25-leciem istnienia Kościoła łowickiego, który został powołany do życia 25 marca 1992 r. bullą „Totus Tuus Poloniae Populus” Jana Pawła II.
Mszę św. na łowickim Starym Rynku poprzedziło godzinne czuwanie. Ikona z pobliskiej bazyliki katedralnej została przeniesiona w procesji z biskupami łowickimi.
Wierni, którzy przybyli z różnych zakątków diecezji, modlili się na różańcu. Modlitwę prowadziły osoby reprezentujące różne regiony, czego wyróżnikiem były stroje ludowe, które założyli - łowicki, sannicki, rawsko-opoczyński i łęczycki. Tańce lednickie tańczyła młodzież z parafii w Kurdwanowie i Kozłowie Szlacheckim.
Osób w barwnych strojach ludowych na rynku było więcej. Dzieci w kolorowych wełniakach zajęły miejsca na schodach przy krzyżu i obrazie Matki Bożej. W pobliżu ustawiły się poczty sztandarowe i asysta procesyjna z chorągwiami.
W uroczystości pożegnania ikony jasnogórskiej uczestniczyli biskupi z różnych diecezji. Eucharystii przewodniczył abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.
Msza św. sprawowana była przy ołtarzu, przy którym 14 czerwca 1999 r. sprawował Eucharystię Ojciec święty Jana Paweł II. - Przy tym ołtarzu staje dzisiaj święta pielgrzymia ikona Matki i Królowej, która niemal przez cały rok nawiedzała dzieci, które Ją kochają. Przybywała do nas, aby przybliżyć nam przez siebie jeszcze raz Jezusa Chrystusa. Nasze dziękczynienie jest nie tylko wyrazem naszej wiary, ale jest także chrześcijańską nadzieją - spodziewaniem się owoców tego pielgrzymowania - mówił ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba na początku Mszy św.
Homilię wygłosił abp Leszek Sławoj Głódź, metropolita gdański. Nawiązał m.in. do przemiany wody w wino, cudu uczynionego przez Jezusa. - Z Kany Galilejskiej biegną jakże dobrze znane słowa Maryi: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”. Cóż więc możemy dzisiaj dodać? Tak Maryja mówiła podczas uczty weselnej do sług, tak mówi do pokoleń chrześcijan. Zaufajcie Jezusowi. Otwórzcie swoje serca na Jego słowa. Niech On stanie się dla was drogą i prawdą, i życiem - mówił abp Głódź.
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.