Nowy numer 39/2023 Archiwum

Niech Ona umocni naszą wiarę!

Na progu nawiedzenia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej warto jeszcze raz pochylić się nad listem, który do diecezjan w związku z tym wydarzeniem napisał bp Andrzej F. Dziuba.

Przez kilka miesięcy do wszystkich parafii w diecezji zawita Matka Boża. Jak się przygotować na spotkanie z Czarną Madonną, o czym jej powiedzieć, na co liczyć, o co warto, a nawet trzeba prosić – podpowiedział w czerwcu w liście skierowanym do diecezjan biskup łowicki Andrzej F. Dziuba.  Ordynariusz łowicki nie tylko zachęcał do modlitwy, ale także wskazał też duchowe rany, które na co dzień każdy może obserwować w swoich parafiach, wspólnotach, rodzinach. Są nimi m.in. rozwody, rodzinne waśnie, niesprawiedliwość społeczna, uzależnienia. Jak zapewnia biskup ordynariusz Maryja we wszystkim, co trudne, bolesne, chce być obecna.

Poniżej obszerny fragment listu biskupa ordynariusza.  

„Słyszeliśmy już o tym wydarzeniu wielokrotnie. W sobotę 18 czerwca w pielgrzymce diecezjalnej zgromadziliśmy się na Jasnej Górze, aby zaprosić Matkę Bożą do odwiedzenia naszych wspólnot parafialnych. Idea nawiedzenia kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej sięga roku 1956 i wydarzeń związanych ze składanymi wówczas Jasnogórskimi Ślubami Narodu. Wierni zgromadzeni na Jasnej Górze 26 sierpnia 1956 roku wołali widząc obraz Matki Bożej niesiony na Wałach: „Matko przyjdź do nas! Matko bądź z nami!” My chcemy w naszych sercach to wołanie powtórzyć. Pragniemy, aby nasza Matka przyszła do nas. Wierzymy, że jej matczyna obecność umocni naszą wiarę i przemieni życie. Wierzymy, że jej bliskość sprawi, że sami zbliżymy się do Jej Syna, a naszego Pana Jezusa Chrystusa.

W czasie swojej pierwszej pielgrzymki do Polski św. Jan Paweł II tak mówił na Jasnej Górze o Nawiedzeniu: „Wychodząc ze swego jasnogórskiego Sanktuarium, aby nawiedzić po kolei wszystkie polskie diecezje i parafie, Maryja okazała się nam wszystkim w sposób szczególny Matką. Matka bowiem nie tylko oczekuje na swoje dzieci we własnym domu, ale idzie za nimi wszędzie, gdzie one zakładają domy. Wszędzie tam, gdzie żyją, gdzie pracują, gdzie tworzą swoje rodziny, gdzie bywają przykute do łoża boleści – a nawet tam, gdzie schodzą na manowce, gdzie zapominają o Bogu, gdzie sumienia mają obciążone grzechem” (Częstochowa, 4 czerwca 1979 r.). Również w czasie nawiedzenia naszej diecezji, Maryja chce być wszędzie tam obecna!

Jest w nas nadzieja, że jako Matka pomoże wszystkim, którzy do Niej się uciekają. Tak wiele jest spraw trudnych i bolesnych, które pragniemy Jej powierzyć. Widzimy kryzys wielu małżeństw, które rozpadają się. Łzy pozostawionych współmałżonków, wielką krzywdę uczynioną najbardziej bezbronnym – dzieciom. Widzimy potrzebę pojednania w skłóconych rodzinach i społecznościach gdzie żyjemy. Widzimy, że wzajemna nienawiść niszczy dobro, które Bóg nam daje w tak wielu wymiarach. Widzimy jak wiele jest niesprawiedliwości w relacjach między ludźmi. Jak wiele wypowiedzianych złych słów, które zadają głębokie rany.

Dostrzegamy trudności w wychowaniu dzieci i młodzieży. Młodzi ludzie często wśród tak wielu krzykliwych propozycji, jakie do nich docierają gubią się i błądzą, depcząc wielką godność dzieci Bożych, budując swoją przyszłość na tym, co nie daje prawdziwego i trwałego szczęścia. Bolejemy nad tymi, którzy wpadli w nałogi i nie potrafią się z tego stanu zniewolenia wyrwać. Nad rodzinami ponoszącymi bolesne skutki ich nałogów. Tak bardzo potrzeba pochylenia się z miłosierdziem nad wszystkimi, którzy go potrzebują: nad ubogimi duchowo i materialnie, których spotykamy w naszych wspólnotach parafialnych. Nad przeżywającymi boleśnie brak pracy, czy inne trudności materialne.

Każdy z nas nosi w sobie te troski, które są dla niego tym najtrudniejszym do uniesienia „krzyżem” w życiu osobistym, rodzinnym, zawodowy. Jak nie powiedzieć o tym Matce! O naszych rozterkach, zwątpieniach, o tym, co odbiera nam radość i nadzieję! Tak bardzo potrzebujemy wysłuchania, rady, pocieszenia. Po prostu doświadczenia Jej pełnej miłości bliskości. Będziemy mogli o tym wszystkim, co dla nas ważne: o naszych troskach i cierpieniach, ale również o radości i wdzięczności powiedzieć w dniach Nawiedzenia Matce, która przyjdzie do swoich dzieci.

Drodzy Diecezjanie! Przyjmijmy Maryję z otwartym sercem! Przyjmijmy naszą Matkę duchowo przygotowani przez misje, które będziemy przeżywać przed Nawiedzeniem w każdej naszej parafii, przez spowiedź, przez modlitwę. Rozpocznijmy to przygotowanie już dziś. Od tej chwili włączmy prośbę o dobre owoce Nawiedzenia w naszą modlitwę indywidualną, rodzinną, a przede wszystkim w modlitwę całej parafii. Proszę o tę modlitwę Koła Żywego Różańca i wszystkie wspólnoty i stowarzyszenia, w których się spotykacie. Módlmy się szczególnie za tych, którzy na drogach swojego życia pobłądzili. Oby czas Nawiedzenia stał się dla nich czasem spotkania z wielkim Bożym Miłosierdziem. Niech to konkretne postanowienie modlitwy zanoszonej codziennie, stanie się darem danym sobie nawzajem dla uświęcenia nas wszystkich.

Mówcie o Nawiedzeniu tym, których spotykacie. Zapraszajcie już dziś na spotkanie z Matką. Niech to stanie się zadaniem apostolskim nas wszystkich stanowiących jeden Kościół. Bądźmy za to wielkie dzieło odpowiedzialni. Włączmy się chętnie we wszystkie duchowe i organizacyjne formy przygotowania. Im więcej będzie naszego autentycznego zaangażowania przed uroczystością Nawiedzenia w każdej parafii, tym poczujemy się duchowo mocniej związani z Matką Bożą i bardziej otwarci na dary, których Bóg będzie nam, jak ufamy, w tym szczególnym czasie obficie udzielał.

Nawiedzenie rozpocznie się 3 września 2016 roku w Parafii Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie a zakończy 24 czerwca 2017 roku w Parafii Katedralnej w Łowiczu. Matka Boża obecna w Kopii Cudownego Obrazu Jasnogórskiego odwiedzi w tym czasie wszystkie wspólnoty parafialne w naszej diecezji. W każdej parafii będzie obecny w dniu rozpoczęcia Nawiedzenia jeden z biskupów posługujących w naszej diecezji. Jako wasi pasterze chcemy być z Wami w tej wyjątkowej chwili, gdy przyjdzie do Was Matka. Chcemy w Waszych intencjach sprawować Mszę świętą, rozważać słowo Boże, modlić się z Wami i za Was. Oby spotkanie z Matką Bożą umocniło naszą wiarę i przemieniło nasze życie, tak byśmy wszyscy dzięki tej umocnionej wierze stali prawdziwie się dziećmi Bożymi w Chrystusie Jezusie (por. Ga 3, 26). Maryja nasza Matka chce nas do tego doprowadzić!

Na czas naszego przygotowania do spotkania z Matką i dobrego przeżycia Jej Nawiedzenia w Kopii Cudownego Obrazu Jasnogórskiego z serca Wam błogosławię: w Imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Reklama

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast