Nowy numer 17/2024 Archiwum

Pielęgnuj ducha!

Przy okazji Skierniewickiego Święta Kwiatów, Owoców i Warzyw rozpoczynamy akcję ewangelizacyjną "Rośnij z Gościem".

Każdy człowiek - tak, jak i roślina - do wzrostu potrzebuje odpowiedniego środowiska, pielęgnacji, pokarmu. I dotyczy to zarówno wzrastania fizycznego, jak i duchowego. Pamiętając o tym, że człowiek jest istotą cielesno-duchową, chcemy zadbać o jedno i drugie. Z myślą o ciele uruchamiamy książkę przepisów, konkursy, opisy i prezentacje parków znajdujących się na terenie diecezji, do których warto zajrzeć i po których warto spacerować. By zadbać o ducha, na naszej stronie będziemy zamieszczać różnego rodzaju rozważania, rozmowy, świadectwa pomagające wzrastać w wierze. Mamy nadzieję, że będą one swojego rodzaju pokarmem, nawozem i inspiracją do podejmowania pracy nad sobą, poszukiwaniem dróg wzrostu i zachętą do walki z wadami, które niczym perz potrafią zagłuszyć dobre pragnienia, talenty.  

36. Skierniewickie Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw to dobra okazja, aby - oglądając piękne wystawy - zatrzymać się na chwilę i pomyśleć o swoim wzroście. Przewodnikami duchowymi mogą być święci, których atrybutami są rośliny i owoce. Wielu z nich na obrazach w łowickich kościołach przedstawiana jest z gałązkami palmy, naręczami kwiatów, z liliami, kłosami zbóż czy jabłkami. Niektórzy, mówiąc o życiu wiecznym, porównywali je do ogrodów. Tak było choćby w przypadku świętej Doroty. Jak głosi legenda, na chwilę przed męczeństwem, gdy została zapytana przez kata Teofila, dlaczego tak spieszno jej do śmierci, powiedziała:  "Bowiem idę do niebieskich ogrodów". Ten, słysząc jej odpowiedź, zakpił: "Gdybyś mi z twoich ogrodów niebieskich podarowała owoce i kwiaty, to uwierzyłbym". Nagle, mimo że była zima, pojawiło się dziecko z koszem pięknych kwiatów i smacznych owoców. Nawrócony tym cudownym wydarzeniem św. Teofil razem z Dorotą został po wielu męczarniach ścięty mieczem.

Ze świętymi patronami, ich atrybutami i znakami w dawnych czasach wiązało się wiele przysłów i przekonań. Od dnia św. Macieja, który przypada 24 marca, w nogach łóżka przez dwa tygodnie trzymano dwa ziemniaki. Jeśli w tym czasie zakiełkowały, oznaczało to dobry ich urodzaj w danym roku. Jeśli nie wypuściły pędów, nastawiano się na ich brak. We wspomnienie św. Macieja gospodynie sadziły też rozsadę kapusty, zwanej stąd „maciejówką”. Podobnych historii na naszej stronie nie zabraknie.

Razem z naszymi Czytelnikami zamierzamy również zajrzeć do kościołów, w których zarówno na ścianach, jak i na szatach liturgicznych bez problemu można znaleźć motywy roślinne. Dopytamy także niektóre florystki i osoby dekorujące kościoły, dlaczego to robią i czym się kierują, stawiając przed Maryją kwiaty pastelowe, a przed Jezusem - czerwone. Specjalnie dla naszych Czytelników zarówno przed, jak i w trakcie i po święcie na naszej stronie w rubryce "Nie samym chlebem..." wymienimy się przepisami, w których choć jednym składnikiem będzie owoc, warzywo, kwiat lub miód. Przepisy warte polecenia prosimy przesyłać pod adresem: lowicz@gosc.pl.

Na tym jednak nie koniec. W trosce o ducha, zgodnie z prośbami wielu Czytelników, którzy zachęcali nas do odwiedzania swoich parafii, przybędziemy tam, by wspólnie się modlić i pytać o to wszystko, co buduje i daje wzrost w konkretnych parafiach. Już dziś cieszymy się na te spotkania, bo - goszcząc w wielu miejscach - nieraz byliśmy zbudowani pobożnością wielu osób, które tam spotykaliśmy. Podziwialiśmy też troskę o kościoły, a także duszpasterskie pomysły kapłanów, pomagające wzrastać duchowo. O tym wszystkim będziemy pisać zarówno na naszej stronie internetowej, jak i w papierowym wydaniu "Gościa Łowickiego". W ten sposób poznamy i pokażemy wszystko to, co w danej parafii jest "trampoliną” wybijającą do nieba. Bardzo chcielibyśmy, by dzień, w którym będziemy się spotykać, był także okazją do modlitwy za parafię oraz czasem szturmowania nieba o nowe powołania zakonne i kapłańskie. Może po każdym takim spotkaniu uda się posadzić jakieś drzewo - żywy symbol, które będzie przypominało o potrzebie uprawiania, doglądania swojego wnętrza.

W kolejnych miesiącach na naszych stronach przeprowadzimy także konkursy, m.in. na Katechetę Roku, najlepszą akcję charytatywną, a także na najpiękniejsze przedstawienie bożonarodzeniowe.

A zatem... zapraszamy do wzrastania z "Gościem"!

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.