Nowy numer 17/2024 Archiwum

Włochate wonności

Nard - znana z biblijnych kart roślina - ma intensywny, ciepły aromat. Od wieków wykorzystywana jest do produkcji aromatycznych olejków.

Wśród biblijnych perfum na szczególną uwagę zasługuje olejek nardowy, który Maria Magdalena wylała na głowę i stopy Chrystusa, i którego woń była tak przenikliwa, że napełniła cały dom. Jego flakonik kosztował 300 denarów. Tyle rolnik uzyskiwał po całym roku ciężkiej pracy. Ten drogocenny olejek powstaje z rośliny z charakterystycznymi pękami czarnych, pokrytych włoskami łodyg o długości ok. 5 cm. Nard, popularnie nazywany szpikanardem, można spotkać na himalajskich wzgórzach. Stamtąd - przez Persję - ta roślina przywędrowała na Bliski Wschód. Czysty olejek nardowy jest produktem uzyskiwanym w procesie uciążliwej destylacji. Wytwarza się go z korzenia, z jego najniższej, włochatej części.

Także kwiat nardu ma swoje znaczenie, choć nie ma to związku z jego zapachem. W ikonografii krajów języka hiszpańskiego św. Józef przedstawiany jest jako trzymający gałąź nardu w dłoni. Papież Franciszek, poprzez umieszczenie na swoim herbie kwiatu nardu obok gwiazdy - symbolu Maryi, chciał wyrazić swoje zawierzenie Najświętszej Maryi Pannie i św. Józefowi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.