Nowy numer 48/2020 Archiwum

Matka Boża w nowym ogrodzie

- Przychodzę tu, bo lubię, bo w ten sposób służę Bogu, bo tak się modlę - opowiada pani Krystyna.

Parafianka św. Jakuba w Skierniewicach, emerytowana kwiaciarka od kilku lat dba o kwiaty w kościele, dogląda ogrodu, sadzi nowe rośliny wokół figury Maryi i św. Jana. Funkcję tę przejęła po swojej poprzedniczce, która, zmęczona wiekiem, zrezygnowała ze służby na rzecz wystroju domu Bożego. I choć nie ma dostępu do świeżych kwiatów, robi, co się da, by bukiety były ładne i świeże.

– Kiedy są śluby, jest znacznie łatwiej, bo kościół jest wystrojony, a ja dbam o to, by wyrzucić zwiędłe kwiaty, poprawić wieniec. Choć w tym roku rośliny były wypalone przez słońce i szybko padały. Najtrudniej jest, gdy zbliżają się Adwent lub Wielki Post. Ale i wtedy coś się wymyśli, by było ładnie. Wiadomo, że byłoby idealnie, gdyby Maryja miała wystrój niebieski, bo to Jej kolor, ale choć czasem uda się wstawić błękitny akcent, robimy taki wystrój, jaki się da – opowiada pani Krystyna.

W tym roku za jej przyczyną powstał ogród wokół figurek Maryi i św. Jana. I tak, oprócz kwiatów ciętych, są tam begonie, pelargonie i malutkie iglaki, które każdego dnia wymagają doglądania. – Pielęgnacja ogrodu i kwiatów w kościele to mój codzienny obowiązek. Aktualnie grabimy liście, podlewamy, zaczynamy także mycie lamp na nabożeństwa październikowe. W niedalekiej przyszłości będę szukać sztucznych kwiatów pod figurki na zimę. Lubię to robić. Traktuję to jako modlitwę i dar dla Boga – tłumaczy florystyka.

W prace ogrodowe angażują się także inni, ale wszystko odbywa się pod okiem pani Krystyny. Zapytana, czy Maryja wynagradza, odpowiada: – W życiu, wiadomo, raz z górki, raz pod górkę. Ale kiedy patrzę na kryzys, jaki dotyka rodziny, myślę, że jednak Bóg nam błogosławi. I jestem Mu za to wdzięczna – kwituje pani Krystyna.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.