Łowicki

W Biblii rosną kwiatki

Zarówno na kartach Starego, jak i Nowego Testamentu nietrudno znaleźć fragmenty, w których wymieniane są rośliny. Piszemy o nich w ramach akcji "Rośnij z Gościem".

Już jutro rozpoczyna się w Skierniewicach dwudniowe Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw. "Gość Niedzielny" jest jednym z jego patronów. Przy okazji święta redakcja "Gościa Łowickiego" rozpoczyna wielką akcję ewangelizacyjną "Rośnij z Gościem". W jej ramach dziś przyglądamy się roślinom... w Piśmie Świętym.

Rośliny występujące w Biblii są jedynie częścią scenerii opisanych wydarzeń. Niemniej jednak w pełnym zrozumieniu testów natchnionych pomocą jest podstawowa wiedza na temat przywołanych roślin, które pełnią tam najczęściej rolę symboliczną, mającą ułatwić zrozumienie jakichś treści teologicznych bądź moralnych. Poznając biblijne rośliny, warto pamiętać, że na przestrzeni wieków niektóre ich nazwy mogły ulegać zmianie. Dziś na kartach Pisma Świętego można doliczyć się... ponad 120 nazw roślin. Najczęściej są to pojedyncze gatunki, jak choćby oliwka, kminek, gorczyca, ale zdarzają się także określenia zbiorowe: osty, ciernie, drzewa owocowe.

Zdecydowanie więcej  roślin występuje w Starym Testamencie. Mniej - bo jedynie ponad 20 - w Nowym. Wśród roślin, które najczęściej można spotkać w Nowym Testamencie są:

Figi - będące przykładem dobrych owoców, które rodzi dobre drzewo. Mają one też ukazywać, że dobry człowiek potrafi czynić dobre uczynki. Dziś zalecane są jako środek lekko przeczyszczający.

Gorczyca - służyła jako metafora mówiąca o sile wiary, a także o Kościele, który najpierw stanowiła tylko mała grupa ludzi, a który ma się rozrosnąć na wszystkie krańce świata. Dziś nasiona gorczycy są stosowane jako przyprawa i jako surowiec w przemyśle farmaceutycznym. Dodawana do leków pobudza wydzielanie soku żołądkowego i poprawia trawienie. Stosowana zewnętrznie pomaga w bólach reumatycznych.

Kąkol - chwast symbolizujący ludzi grzesznych, a także obraz ukazujący działanie przeciw zamiarom Boga. Obecnie, ze względu na stosowanie herbicydów, trudno go spotkać. W lecznictwie nie jest stosowany.

Koper ogrodowy - wymieniony jako przykład mało ważnych plonów, z których faryzeusze płacą dziesięcinę. Obecnie uprawiany jako roślina przyprawowa.

Len - z niego sporządzone były płótna na całun Chrystusa. Obecnie jest rośliną uprawną, z której otrzymuje się także nasiona. Wykorzystywany jako surowiec zielarski o działaniu osłonowym.

Lilie - symbol czystości i szczodrobliwości Boga. Obecnie należą do popularnych kwiatów ozdobnych.

Palma - jest symbolem chwały i uznania. Drzewo, z którego pozyskuje się owoce, sok, cukier palmowy, wino, materiały budowlane. Suszone owoce stosowane są jako środek leczniczy wspomagający dietę, bogaty w witaminy i sole mineralne.

Pszenica - symbol dobrych plonów i poświęcenia dla nowego życia. Dziś jedno z najpopularniejszych zbóż.

Trzcina - symbol człowieka chwiejnego, a także narzędzie poniżenia i złośliwości. Wszyscy ewangeliści wymieniają ją jako narzędzie do zadawania razów. Pędy trzcin były dawnej, ale i obecnie wykorzystywane jako materiał do krycia dachów i na opał.

Winny krzew - symbol Chrystusa. Wartościowe owoce, przeznaczane do spożywania w stanie świeżym lub suszonym. Powszechnie stosowane do produkcji win.

Na podstawie: www.panacea.pl (Rośliny w Piśmie Świętym).

O Święcie Kwiatów i akcji "Rośnij z Gościem" czytaj: TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.