Nowy numer 25/2018 Archiwum

Dopóki walczę - zwyciężam!

Na pustyni, walcząc z pokusami Jezus wskazuje nam drogę zwycięstwa nad złem.

W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu rozważamy Ewangelię wg św. Mateusza (4,1-11)

Duch wyprowadził Jezusa na pustynię, aby był kuszony przez diabła. A gdy przepościł czterdzieści dni i czterdzieści nocy, odczuł w końcu głód. Wtedy przystąpił kusiciel i rzekł do Niego: „Jeśli jesteś Synem Bożym, powiedz, żeby te kamienie stały się chlebem”. Lecz On mu odparł: „Napisane jest: »Nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych«”. Wtedy wziął Go diabeł do Miasta Świętego, postawił na narożniku świątyni i rzekł Mu: „Jeśli jesteś Synem Bożym, rzuć się w dół, jest przecież napisane: »Aniołom swoim rozkaże o Tobie, a na rękach nosić Cię będą, byś przypadkiem nie uraził swej nogi o kamień«”. Odrzekł mu Jezus: „Ale jest napisane także: »Nie będziesz wystawiał na próbę Pana, Boga swego«”. Jeszcze raz wziął Go diabeł na bardzo wysoką górę, pokazał Mu wszystkie królestwa świata oraz ich przepych i rzekł do Niego: „Dam Ci to wszystko, jeśli upadniesz i oddasz mi pokłon”. Na to odrzekł mu Jezus: „Idź precz, szatanie! Jest bowiem napisane: »Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz«”. Wtedy opuścił Go diabeł, a oto aniołowie przystąpili i usługiwali Mu.

Jezus nie potrzebował być kuszonym, aby potwierdzić swoją wierność wobec Ojca. Uczynił to dla nas, abyśmy uczyli się od Niego walczyć i zwyciężać pokusy. Szatan dotyka trzech ważnych przestrzeni życia ludzkiego i trzech podstawowych potrzeb, z których chce uczynić cel życia, a nie jedynie pomoc w jego przeżywaniu. Są nimi potrzeba posiadania, potrzeba bezpieczeństwa i potrzeba sukcesu (władzy).

Pierwsza pokusa dotyczy dóbr materialnych. Szatan proponuje, aby Jezus wykorzystał cudotwórczą moc dla siebie, a nie dla zbawczej misji. Jezus nie wchodzi w dialog z kusicielem. Odpowiedź jest jasna – „nie samym chlebem żyje człowiek”. To, co naprawdę karmi życie człowieka to słowa miłości pochodzące z ust Ojca – zapisane w Biblii! Druga pokusa dotyczy relacji do ludzi. Jest zaproszeniem uczynienia czegoś spektakularnego, niezwykłego, wykorzystując przy tym moc Bożą. Szatan proponuje Jezusowi spektakularny mesjanizm (powiedzielibyśmy naszym językiem „gwiazdorzenie”). Jezus zdecydowanie odmawia posługiwania się Bogiem dla własnych celów i interesów. Trzecia pokusa dotyczy relacji z Bogiem. Jest propozycją adorowania szatana w zamian za wszelkie bogactwa i władzę świata. Jest to także podstępne kłamstwo, bo to Ojciec jest właścicielem wszystkiego a nie szatan! Jezus odpowiada, że jedynie Boga można adorować i służyć mu! Tak czyni człowiek wolny – klęka jedynie przed Bogiem!

Jezus – „Nowy Adam” pokazuje nam jak możemy walczyć ze złem. Nie obawiać się go, nie dać się zastraszyć, odnosić wszystko do relacji z Bogiem i walczyć mocą Bożego Słowa. To Boże Słowo czyni mnie żywym, karmi moje głody, chroni mnie i pozwala mi adorować Ojca w duchu i prawdzie!

Czy potrafię zidentyfikować w jakich dziedzinach mojego życia jestem najbardziej kuszony? Szatan nie uderza w moje słabości, bo tam już sam upadam. On uderza i niszczy moje największe możliwości czynienia dobra i miłowania, uderza tam, gdzie jestem najsilniejszy, aby mnie osłabić. Znając pokusy, odkrywam źródła Bożej mocy w sobie.

« 1 »
oceń artykuł
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.