Nowy numer 39/2023 Archiwum

Wzajemne poszukiwanie

Bóg nigdy nie rezygnuje z bliskości z człowiekiem!

Dziś rozważamy Ewangelię wg św. Mateusza 13,44-52:

Jezus opowiedział tłumom taką przypowieść: „Królestwo niebieskie podobne jest do skarbu ukrytego w roli. Znalazł go pewien człowiek i ukrył ponownie. Uradowany poszedł, sprzedał wszystko, co miał, i kupił tę rolę. Dalej, podobne jest królestwo niebieskie do kupca, poszukującego pięknych pereł. Gdy znalazł jedną drogocenną perłę, poszedł, sprzedał wszystko, co miał, i kupił ją”. „Dalej, podobne jest królestwo niebieskie do sieci, zarzuconej w morze i zagarniającej ryby wszelkiego rodzaju. Gdy się napełniła, wyciągnęli ją na brzeg i usiadłszy, dobre zebrali w naczynia, a złe odrzucili. Tak będzie przy końcu świata: wyjdą aniołowie, wyłączą złych spośród sprawiedliwych i wrzucą w piec rozpalony; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów. Zrozumieliście to wszystko?”.

Odpowiedzieli Mu: „Tak jest”. A On rzekł do nich: „Dlatego każdy uczony w Piśmie, który stał się uczniem królestwa niebieskiego, podobny jest do ojca rodziny, który ze swego skarbca wydobywa rzeczy nowe i stare”.

Na różne sposoby Jezus ukazuje nam to głębokie pragnienie Boga, aby być blisko człowieka, aby tworzyć z nim więź miłości. Królestwo Boże oznacza bowiem miłość Boga do każdego z nas!

Jego miłość jest jak ukryty skarb w ziemi naszego człowieczeństwa, naszej historii. Od dnia naszego poczęcia Bóg jest obecny w naszym życiu dyskretnie i nieustannie. Kiedy zaczynamy szukać Jego obecności i działania w naszej historii życia odnajdujemy skarb! Rzeczywistość tak cenną, że dla jej osiągnięcia potrafimy zrezygnować z wielu innych dóbr.

Miłość Boga nie tylko chce być odkrywana, lecz także nieustannie nas poszukuje. Bóg jest jak kupiec pięknych pereł! Kupiec, który jest też znawcą cenności tego, czego poszukuje. Każdy z nas jest dla Boga tą jedyną, drogocenną perłą, dla której, kiedy ją znalazł, poświęcił dosłownie wszystko, bo siebie samego, aby wydobyć nas z oceanu grzechu!

Każdy z nas jest dla Boga jedyny i niepowtarzalny, a jednocześnie On sam czyni z nas wspólnotę, rodzinę! Dlatego ostatnie porównanie ukazuje Boga jako sieć rybacką, która obejmuje i wydobywa wszystkich bez wyjątku!

Znajdę dziś chwilę czasu, aby rozbrzmiały we mnie te trzy słowa Jezusa: skarb ukryty, drogocenna perła, sieć zarzucona w morze. Uwielbię Boga za Jego miłość i opowiem Mu o mojej!

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.