Nowy numer 48/2020 Archiwum

Powołani do królowania

Weźcie w posiadanie królestwo!

Dziś rozważamy Ewangelię wg św. Mateusza 25, 31-46.

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swej chwale i wszyscy aniołowie z Nim, wtedy zasiądzie na swoim tronie, pełnym chwały. I zgromadzą się przed Nim wszystkie narody, a On oddzieli jednych od drugich, jak pasterz oddziela owce od kozłów. Owce postawi po prawej, a kozły po swojej lewej stronie. Wtedy odezwie się Król do tych po prawej stronie: »Pójdźcie, błogosławieni Ojca mojego, weźmijcie w posiadanie królestwo, przygotowane wam od założenia świata. Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie; byłem nagi, a przyodzialiście Mnie; byłem chory, a odwiedziliście Mnie; byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie«. Wówczas zapytają sprawiedliwi: »Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym i nakarmiliśmy Ciebie? spragnionym i daliśmy Ci pić? Kiedy widzieliśmy Cię przybyszem i przyjęliśmy Cię? lub nagim i przyodzialiśmy Cię? Kiedy widzieliśmy Cię chorym lub w więzieniu i przyszliśmy do Ciebie?«. Król im odpowie: »Zaprawdę powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili«. Wtedy odezwie się i do tych po lewej stronie: »Idźcie precz ode mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom. Bo byłem głodny, a nie daliście Mi jeść; byłem spragniony, a nie daliście Mi pić; byłem przybyszem, a nie przyjęliście Mnie; byłem nagi, a nie przyodzialiście Mnie; byłem chory i w więzieniu, a nie odwiedziliście mnie«. Wówczas zapytają i ci: »Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym albo spragnionym, albo przybyszem, albo nagim, kiedy chorym albo w więzieniu, a nie usłużyliśmy Tobie?«. Wtedy odpowie im: »Zaprawdę powiadam wam: Wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tegoście i Mnie nie uczynili«. I pójdą ci na mękę wieczną, sprawiedliwi zaś do życia wiecznego”.

Bóg jest Panem i Królem wszechświata! Nie jest podobny w swoim królowaniu do ziemskich monarchów. Jezus tłumaczył to tak swoim uczniom: «Królowie narodów panują nad nimi, a ich władcy przyjmują nazwę dobroczyńców. Wy zaś nie tak macie postępować. Lecz największy między wami niech będzie jak najmłodszy, a przełożony jak sługa! Któż bowiem jest większy? Czy ten, kto siedzi za stołem, czy ten, kto służy? Czyż nie ten, kto siedzi za stołem? Otóż Ja jestem pośród was jak ten, kto służy». (Łk 22, 25-27)

Jezus zaprasza nas do swojego Eucharystycznego stołu, aby nam służyć! Jesteśmy tak dla Niego ważni, że paradoksalnie czyni nas „większymi” od siebie wywyższając nas poprzez swoją służbę! Jezus pragnie, abyśmy przez Niego nakarmieni Słowem i napojeni Eucharystią, przyjęci w przebaczeniu, przyodziani łaską, uzdrowieni miłością i uwolnieni miłosierdziem czynili te same gesty wobec naszych braci i sióstr. Królować to znaczy kochać, a kochać znaczy troszczyć się o drugiego czyli służyć jego potrzebom.

Zdolność służby jest w nas wpisana jako dar podobieństwa do Boga. Potrzebujemy ten dar przyjąć i świadomie rozwijać „Weźmijcie w posiadanie królestwo, przygotowane wam od założenia świata”. Gesty Jezusa, Jego słowa, postawy, myśli i czyny stają się moimi, czyli Jego królowaniem we mnie, za każdym razem kiedy czynię coś dla drugiego z miłością! Z tym drugim zawsze utożsamia się Jezus! „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”, albo niestety i „nie uczynili”. Niech tych pierwszych będzie zawsze więcej w naszym życiu, abyśmy weszli w błogosławieństwo a nie w przekleństwo wieczności!

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.