Nowy numer 44/2020 Archiwum

Jak spotkać Boga?

Potrzebne jest serce na wzór Maryi!

Dziś rozważamy Ewangelię wg św. Łukasza (Łk 1,26-38)

Bóg posłał anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do Dziewicy poślubionej mężowi, imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja. Anioł wszedł do Niej i rzekł: „Bądź pozdrowiona, pełna łaski. Pan z Tobą”. Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co miałoby znaczyć to pozdrowienie. Lecz anioł rzekł do Niej: „Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego ojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca”. Na to Maryja rzekła do anioła: „Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?”. Anioł Jej odpowiedział: „Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym. A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, która uchodzi za niepłodną. Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego”. Na to rzekła Maryja: „Oto ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa”. Wtedy odszedł od Niej anioł.

Święta Bożego Narodzenia już tuż tuż! Nasze przygotowania w pełni. Ta IV Niedziela Adwentu ukazuje nam, jak możemy przyjąć w naszym życiu przychodzącego Zbawiciela. Maryja jest dla nas najwspanialszą Nauczycielką i Przewodniczką. Tajemnica zwiastowania jest prototypem relacji Boga do człowieka. Ukazuje nam Jak Bóg pragnie wchodzić i nawiedzać nasze życie. Anioł „wszedł do Niej” – nie tylko do domu Maryi, lecz przede wszystkim do Jej duszy uważnej, zasłuchanej, otwartej. A czy ja potrafię usłyszeć w sobie głos Boga? „Bądź pozdrowiona” znaczy dosłownie „Raduj się”! Bóg zaprasza najpierw człowieka do radości, do szczęścia, nie jedynie do wypełniania jakichś zadań. Co jest motywem mojej radości?  „Pełna łaski” znaczy pełna Bożego upodobania, pełna wdzięku, piękna. Maryja spotykając anioła odkrywa kim jest w oczach Boga. Z jakim zachwytem i czułością patrzy Bóg na Nią! Kiedy staję przed Bożym obliczem jak się czuję? Jak siebie postrzegam? Co mnie wypełnia? „Pan z tobą” – to jest ta „Dobra Nowina”! Nikt nie jest sam, bo Bóg trwa przy jego boku zawsze! W jakich sytuacjach mojego życia nie zauważam , że „Pan jest ze mną”? „Nie lękaj się!” – Bóg jest tak tajemniczy i inny, że napawa nas lękiem, dlatego On sam pragnie wlewać pokój w nasze serca. Kiedy bowiem przychodzi z kolejnym „Zwiastowaniem” do naszego życia, zapewnia nas, że On jest „Panem niemożliwego”. Nie żąda bowiem, abyśmy wypełnili to, o co nas prosi, lecz abyśmy pozwolili Jemu to uczynić w naszym życiu. Do nas należy ufna współpraca z Jego działaniem. A wtedy spełniają się Boże obietnice względem naszego życia.

Trwajmy w bliskości Maryi w te ostatnie dni Adwentu. Niechaj Ona pomoże nam przygotować nasze serce na przyjęcie Jezusa!

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.