GN 43/2020 Archiwum

Maków czekał na pielgrzymów

Od początku trwania Łowickiej Pieszej Pielgrzymki Młodzieżowej pierwsze dni pątnicy spędzają w diecezji łowickiej. Meta pierwszego dnia wędrówki znajduje się w Makowie, gdzie mieszkańcy od rana oczekiwali na pątników, a wójt gminy Jerzy Stankiewicz przyznaje, że Maków bez pielgrzymów wyglądałby ubogo.

Dziś pątnicy przemierzyli 24 km i dotarli na nocleg w Makowie. Na skrzyżowaniu prowadzącym do kościoła św. Wojciecha na pątników czekała rzesza mieszkańców, którzy z radością podejmą ich na noclegu. - To są nasi pielgrzymi i nie ma możliwości, by ich nie przyjąć. Dziś mieli wyjątkowo słoneczny dzień, który na pewno dał im się we znaki. My jesteśmy chrześcijanami i chcemy postępować zgodnie z tym, co dyktują nam wiara i serce. Głodnych nakarmić, spragnionych napoić, podróżnych w dom przyjąć. Dla nas to radość, bo ci wędrowcy wnoszą do naszych domów Boga, nadzieję, ale też radość - mówi pani Danuta, parafianka.

Podobnego zdania jest wójt gminy Maków Jerzy Stankiewiecz. - Pielgrzymka łowicka wpisała się na stałe w krajobraz naszej miejscowości. Gdyby miało jej nie być u nas 6 sierpnia, to czegoś by brakowało - mówi wójt. - Pielgrzymi nas mobilizują. Mnie - do podjęcia różnych inicjatyw, by jeszcze lepiej przygotować miejsce wieczornego spotkania, a mieszkańców - do uprzątnięcia gospodarstw - żartuje J. Stankiewicz. - Pielgrzymka to część Makowa. Chcemy by ludzie, którzy są tu zawsze mile widziani, nie tylko w sierpniowy wieczór, czuli się jak u siebie w domach.

Na skrzyżowaniu wędrowców powitał również proboszcz parafii ks. Sławomir Wasilewski, zaś ks. Jakub Zakrzewski sowicie pokropił pielgrzymów wodą święconą.

Większość pątników nocleg otrzymuje od mieszkańców. Jednak dla kilku grup wójt gminy otwiera szkołę, udostępnia boisko sportowe pod pole namiotowe i prowadzi rozmowy z mieszkańcami, strażą pożarną o udostępnienie im wody do umycia się. Pielgrzymi doceniają każdy gest dobroci. W zamian zabierają intencje mieszkańców przed tron Jasnogórskiej Pani.

Wieczorem wszyscy razem uczestniczą w zabawach chrześcijańskich i Apelu Jasnogórskim w muszli koncertowej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Więcej o pielgrzymce

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL